SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Finał konkursu „Wolni z Wolnymi – Równi z Równymi” oraz debata o Unii Lubelskiej

W piątek, 7 czerwca 2019 roku w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Lubelskiego odbył się finał konkursu „Wolni z Wolnymi – Równi z Równymi” organizowanego przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresę Misiuk.

Konkurs miał za zadanie upowszechnić i poszerzyć wśród młodzieży ze szkół średnich wiedzę o Unii Lubelskiej, której 450-lecie zawarcia obchodzimy w tym roku. W finale zmierzyło się 26 najlepszych uczniów ze szkół z terenu województwa lubelskiego.

Rozgrywkę finałową poprzedziła niezwykle ciekawa debata poświęcona Unii Lubelskiej, w której udział wzięli: dr hab. Arkadiusz Stasiak z Katedry Historii XVI – XVIII wieku KUL, dr hab. Agnieszka Januszek – Sieradzka z Katedry Dziejów i Kultury Europy Jagiellońskiej oraz Janusz Kopaczek – prezes fundacji Via Jagiellonica.

W rozgrywce finałowej uczniowie musieli odpowiedzieć na 25, nieraz bardzo trudnych pytań dotyczących genezy Unii Lubelskiej, przebiegu sejmu 1569 roku oraz skutków zawartego związku Obu Narodów. Nagrody i wyróżnienia zdobyło w sumie 6 uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z odpowiedziami na pytania.

W trakcie gali finałowej nagrodzeni zostali także nauczyciele, którzy stworzyli najlepsze scenariusze lekcji poświęconej Unii Lubelskiej. Organizatorzy przyznali nagrody w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Wydarzenie zostało zrelacjonowane przez lokalne media:

http://lublin.tvp.pl/42987854/konkurs-wiedzy-o-unii-lubelskiej?fbclid=IwAR2UY9qyO1z7vIEAeyinSF_d8DsLs4MMt4Jeb65wu72On69g5XvY6_xkAlA

Zapraszamy także do zapoznania się z fotorelacją!