SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Konferencja „Chiny z polskiej perspektywy”

20 października na KUL odbyła się konferencja pt. „Chiny z polskiej perspektywy” współorganizowana przez nasz ośrodek wraz z Centrum Polsko-Chińskim KUL.

Podczas kilkugodzinnego spotkania uczestnicy opowiadali o Państwie Środka z różnych perspektyw, zwłaszcza gospodarczej, kulturowej i naukowej. Kluczowym zagadnieniem dla wszystkich były kontakty Chin z Polską – historyczne, aktualne i oczekiwane.

Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. o jedwabnym szlaku, Polonii Mandżurskiej, kilkumilionowym dziś mieście Harbin założonym przez Polaka, a także że w 1900 r. to Polak założył pierwszy browar w Chinach. Do budowy Wielkiego Muru Chińskiego zaprawę robiono z ryżu i tego cudu świata wcale nie widać z kosmosu. A w przerwie można było poczęstować się tradycyjną chińską sajgonką!

️Prelegentami byli: Patrycja Pendrakowska (prezes Centrum Studiów Polska-Azja), Karol Piekut (People Square), Diana Ciszewska (Urząd Miasta Lublin), Jingmei Guo (KUL/Jinan University), Beata Fijołek (doktorantka sinologii UW), dr Helena Błazińska (Centrum Polsko-Chińskie KUL), Dominik Garbal (doktorant WPPKiA KUL).

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie!