SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkania w ramach III edycji „Aktywnych dla Polski” już za nami!

W dniach 21-30 września Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej wraz z Instytutem Andersa miał przyjemność przeprowadzić III edycję  Programu Stypendialnego im. Prezydenta RP na Uchodźstwie Stanisława Ostrowiskiego „Aktywni dla Polski”.

Przygotowany przez nas kurs był w tym roku zrealizowany w formie hybrydowej w związku z wymogami sanitarnymi i ograniczeniami granicznymi. Mimo to udało nam się w największym możliwym stopniu zrealizować ciekawe warsztaty i webinaria a nawet krótkie wycieczki, zapoznające uczestników programu z Lublinem i jego historią.

Ta edycja była szczególna także dlatego, że do programu oprócz młodych Polaków z Ukrainy i Białorusi przystąpili także działacze organizacji pozarządowych z Lublina i Lubelszczyzny, poszerzając w ten sposób swoje kompetencje oraz zawiązując nić współpracy z naszymi rodakami z Ukrainy i Białorusi.

Nasi uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w następujących spotkaniach:

 

Warsztaty: Pobyt w Polsce na dłużej? Jak załatwić niezbędne formalności, prowadzący: Igor Ius (Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie)

Kurs: Podstawy fundrisingu, 3 części, prowadzący: Michał Dworski (fundriser, koordynator RODM Lublin)

Wykład: Wspólna historia. Co dzieli Polaków, Ukraińców i Białorusinów a na czym budować wspólne relacje? Prowadzący: Prof. Tomasz Panfil (Instytut Pamięci Narodowej/Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Wykład: Lublin – miasto wielu kultur. Wschodnie ślady. Prowadzący: Prof. Maciej Jońca (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

Wykład: Spacer po najstarszej uczelni Wschodniej Polski. Katolicki Uniwersytet Lubelski i jego historia. Prowadzący: Prof. Maciej Jońca (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

Webinarium: Media społecznościowe – klucz do sukcesu każdej organizacji. Prowadząca: Aleksandra Dworska (mentor projektów online, BeautyBoss)

Webinarium: Studia w Lublinie – dlaczego warto? Oferta uczelni i zasady rekrutacji. Prowadzący: Anton Blazheiev (Politechnika Lubelska)

Dyskusja: Jak mówić o Polsce i jej historii? Projekty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prelegent: Piotr Mazurek (Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej)

Dyskusja: Projekt Go4Poland fundacji GPW – szansa na rozwój dla młodych Polaków z całego świata! Prelegent: Adrianna Całus (Fundacja Giełdy Papierów Wartościowych)

Webinarium: Wystąpienia publiczne – jak dobrze się zaprezentować i wywrzeć wpływ na innych?, 2 części. Prowadzący: Bartosz Czajka (Prezes Instytutu Andersa)

Warsztaty: Konflikty się zdarzają – jak je przezwyciężyć? Rozwiązywanie sporów w działalności organizacji pozarządowej. Prowadząca”: Magdalena Balcerzak (psycholog, terapeuta)

Wykład: Polska wobec przemian na Ukrainie i Białorusi, Prowadzący: Prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)

Webinarium: Jak podjąć studia na najlepszych uczelniach w Europie? Prowadząca: Anna Dworska (współpracownik „Studiuj w Anglii”, absolwentka International Bussines na Uniwersytecie Gdańskim)

Wykład: „Lublin w pigułce” czyli krótki spacer po naszym mieście. Prowadzący: Bartosz Czajka (Prezes Instytutu Andersa)

 

oraz cykl lekcji języka polskiego online Poznaj język ojczysty w wymiarze 10 spotkań. Prowadząca: Uliana Hirniak (Polishglots, Instytut Andersa)

 

Mam nadzieję, że przekazane przez nas wiedza i umiejętności już teraz zaczną procentować w podejmowanych przez uczestników programu inicjatywach. W największym możliwym stopniu  zrealizowaliśmy to, co przyświecało naszemu Ośrodkowi w każdej z dotychczasowych edycji programu: pokazanie osobom polskiego pochodzenia szeregu możliwości, jakie przed nimi stoją i zachęcenia uczestników do śmiałej realizacji planów i kolejnych inicjatyw!

 

W najbliższym czasie naszym uczestnikom zostaną przekazane certyfikaty oraz nagrody za udział w „Aktywnych dla Polski”, które pomóc mają w codziennej pracy na rzecz lokalnych społeczności!