SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie ze świadkami historii i rozstrzygnięcie konkursu „Nasz jest ten dzień”

W imieniu Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Środkowo-Wschodniego „NSZZ Solidarność” oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie pragniemy serdecznie zaprosić na obchody 40. rocznicy protestów nauczycieli Lubelszczyzny przeciwko władzy komunistycznej.

Wydarzenia te zasługują na szczególne upamiętnienie z kilku względów. Przede wszystkim, nauczyciele strajkujący w 1981 roku swoimi głównymi postulatami uczynili hasło odbudowy oświaty w Polsce poprzez jej uspołecznienie, nauczanie w szkole prawdy oraz zapewnienie dzieciom, także tym z niepełnosprawnościami, godnych warunków edukacji. Forma strajku, zakładająca m.in. wprowadzenie zajęć specjalnych, na których przekazywano uczniom zakazaną dotychczas wiedzę z zakresu historii, filozofii, literatury i innych dziedzin, była nowatorską formą protestu, szczególnie niebezpieczną dla komunistycznego reżimu. Jej efektem było ogromne zaangażowanie uczniów, spragnionych rzetelnej i wolnej od oficjalnej propagandy wiedzy.

 

2 grudnia 2021 roku odbędzie się wydarzenie w formule online, w trakcie której za pośrednictwem Internetu będzie można spotkać się z uczestnikami strajków – Paniami Janiną Szymajdą i Lucyną Dumą. Młodzież będzie miała także okazję do zadawania pytań poprzez profile RODM Lublin oraz Regionu Środkowo-Wschodniego „NSZZ Solidarność” w serwisie  Facebook.

 

Transmisja będzie połączona z ogłoszeniem wyników wojewódzkiego konkursu „Nasz jest ten dzień”, w którym brali udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa lubelskiego.

 

Transmisję będzie można odnaleźć za pośrednictwem linków:

Facebook: https://fb.me/e/1qCYRNwaZ

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC0eSt5sey_opLaTlsuRJYKg

 

3 grudnia 2021 roku o godzinę 19:00 zapraszamy na Mszę Świętą w Archikatedrze Lubelskiej w intencji żyjących i zmarłych uczestników protestów nauczycielskich.