SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Szkolenie z przeciwdziałania dezinformacji | ZAPISY

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w specjalistycznym szkoleniu z fact-checkingu, weryfikacji informacji i przeciwdziałania dezinformacji!

Szkolenie zostanie poprowadzone przez specjalistę ze stowarzyszenia DEMAGOG, które od 10 lat zajmuje się profesjonalnym weryfikowaniem informacji zamieszczanych w sieci. Szkolenie będzie w głównej mierze opierać się na zagadnieniach dezinformacji międzynarodowej.

Stowarzyszenie Demagog to pierwsza polska organizacja fact-checkingowa. Organizacja od 2014 r. weryfikuje wypowiedzi polityków oraz walczymy z fake newsami i dezinformacją. Głównym celem stowarzyszenia jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej, rzetelnej i wiarygodnej informacji.

Akademia Fact-checkingu to projekt edukacyjny Stowarzyszenia Demagog skierowany do uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów, seniorów, a także biznesu. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w fact-checkingu, eksperci portalu demagog.org.pl prowadzą warsztaty i webinaria, w trakcie których wyjaśniają, w jaki sposób wyszukiwać i weryfikować informacje, oceniać wiarygodność źródeł, korzystać z użytecznych narzędzi online oraz jak walczyć z fake newsami.

Szkolenie zatytułowane „Fake newsy, bliźniacze strony i wrogie narracje. Jak radzić sobie z dezinformacją?” podzielone będzie na trzy moduły:

Moduł 1. Jak rozpoznać dezinformację?

Moduł 2. Jak korzystać z wiarygodnych źródeł informacji?

Moduł 3. Jakich narzędzi używać do fact-checkingu?

Szkolenie poprowadzi Pani Agnieszka Tobijasiewicz – członkini zarządu Stowarzyszenia Demagog, mentorka Akademii Fact-checkingu i koordynatorka platformy edukacyjnej Demagoga. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako nauczycielka w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, gdzie wraz z uczniami tworzyła internetowe Radio Pryzmat.

Szkolenie odbędzie się 30 listopada w godzinach 11:00 – 15:00 w siedzibie RODM Lublin na ul. Bartosza Głowackiego 16 w Lublinie. Szkolenie jest bezpłatne i finansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Szkolenie zostanie poprowadzone w grupie dwudziestoosobowej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

Po ukończonym szkoleniu uczestnik otrzyma stosowne zaświadczenie.