SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polonijne Forum Środkowoeuropejskie

Polonijne Forum Środkowoeuropejskie
W miniony weekend odbyło się kolejne wydarzenie zorganizowane przez nasz Ośrodek. Ponownie spotkaliśmy się w murach Akademii Zamojskiej, tym razem na Polonijnym Forum Środkowoeuropejskim – dyskusyjno-szkoleniowym wydarzeniu poświęconym funkcjonowaniu organizacji polonijnych w państwach regionu Europy Środkowej.

Dyskutantami Forum byli m.in.: prof. Paweł Skrzydlewski, prof. Bogusław Kopka, red. Szymon Brandys, Andrzej Kempa, Rajmund Klonowski, Marek Berky, István Miklós Balázs oraz Miriam Róża Abbas.

W ramach Forum odbyła się debata pod tematem przewodnim: Polacy w państwach Europy Środkowej. Szanse i wyzwania. Podczas dyskusji poruszono zagadnienia związane z funkcjonowaniem mediów polonijnych oraz sposobami docierania z przekazem do młodego pokolenia Polonii, a także omawiano koncepcje ulepszenia współpracy między organizacjami polonijnymi państw Europy Środkowej. W debacie wzięli również udział Sławomir Kowalski – dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Organizatorami wydarzenia byli:

Czytaj dalej...

Seminarium Środkowoeuropejskie

Seminarium Środkowoeuropejskie
W dniach 21-23 października 2022 r. w gmachu Akademii Zamojskiej odbyło się Seminarium Środkowoeuropejskie. Była to szkoła letnia bazująca na cyklu debat i wykładów z udziałem czołowych badaczy stosunków międzynarodowych regionu Europy Środkowej.

Czytaj dalej...

Podcast: Polacy na Bliskim Wschodzie

Podcast: Polacy na Bliskim Wschodzie

Bliski Wschód ze względu na trwające w regionie konflikty jest obszarem niezwykle niebezpiecznym.

Jak wygląda sytuacja Polaków na Bliskim Wschodzie oraz jak kształtują się stosunki naszego kraju z bliskowschodnimi państwami?

O tym rozmawialiśmy z redaktorem Michałem Bruszewskim – ekspertem ds. bezpieczeństwa i autorem raportu „Polacy na Bliskim Wschodzie” wydanym przez Instytut Anders.

Czytaj dalej...

Lubelska Szkoła Dyplomacji – REKRUTACJA

Lubelska Szkoła Dyplomacji – REKRUTACJA

Jesteś zainteresowany karierą dyplomatyczną i pracą w międzynarodowym środowisku?

Weź udział w specjalistycznym kursie z udziałem pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawicieli Polskiej Służby Zagranicznej oraz ekspertów z zakresu stosunków międzynarodowych i zrób pierwszy krok do międzynarodowej kariery!

Czytaj dalej...

Podcast: Wojna na Ukrainie oczami reportera wojennego

Podcast: Wojna na Ukrainie oczami reportera wojennego

Jak wygląda wojna na Ukrainie oczami reportera wojennego?

O tym rozmawialiśmy z redaktorem Michałem Bruszewskim – dziennikarzem Defence24 oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, który na własne oczy widział okrucieństwo mające miejsce za naszą wschodnią granicą.

Czytaj dalej...